APC Honourable Members

 

STATE CONSTITUENCY HON. MEMBER NAME
1 ADAMAWA Gombi/Hong Yusuf Buba Yakub
2 Yola-North/South/Girei Lawal Abubakar Garba
3 Mubi North, South/Maiha Abdulrahman Shuaibu Abubakar
4 Guyuk/Shelleng Philip A Gutuwa
5 Fufore/Song Sadiq Ibrahim
6 Jada/Ganye/Toungo/Mayo Belwa Abdulrazak Saád Namdas
7 BAUCHI Itas/Gadau/Jammare Isa Hassan Mohammed
8 Misau/Dabam Ahmed Yerima
9 Bauchi Shehu Aliyu Musa
10 Shira/Giade Gurai Alhaji Adamu
11 Ningi/Warji Salisu Zakari Ningi
12 Toro Lawal Yahaya Gumau
13 Darazo/Ganjuwa Rt  Haliru Dauda Jika
14 Zaki Tata Omar
15 Gamawa Mohammed Garba Gololo
16 Dass/Tafawa Balewa/Bagoro Dogara Yakubu
17 Alkaleri/Kirfi Muhammad Sani Abdu
18 Katagum Ibrahim Mohammed Baba
19 BENUE Kwande/Ushongo Benjamin Iorember Wayo
20 Gboko/Tarka John Dyegh
21 Buruku Emmanuel Yisa Orkerjev
22 Gwer East/Gwer West Mark Terseer Gbillah
23 Vandekya/Konshisha Hembe Herman Iorwase C.
24 Makurdi/Guma Dickson Dominic T.
25 BORNO Jere Ayuba Mohammed Bello
26 Biu/ Kwaya-Kawashani/ Bayo, Shani,  Muktar Betara Aliyu
27 Konduga/Dikwa/Mafia Mahmud Lawan Maina
28 Kaga, Gubio, Magumeri Mohammed A Sanda
29 Marte/Monguno/Nganzai Mohammed Tahir Monguno
30 Maiduguri  (Metropolitan) Abdulkadiri Rahis
31 Bama/Ngala/Bala-Balge Mohammed Nur Sheriff
32 Gwoza/Damboa/Chibok Asabe Vilita Bashir
33 Kukawa/Abadam/Mobbar/Guzamala Mallam Bukar Gana
34 Askira Uba/Hawul Jibrin Satumari
35 EDO Owan West Iriase Isumafe O Pally
36 Etsakoeast/West/Central Philip Shaibu
37 Akoko Edo Peter Ohiozojeh Akpatason
38 Oriowo/Uhumwonde Patrick Aisowieren
39 GOMBE Akko Barambu Umaru Kawawa
40 Dukku/Nafada Aishatu Jibril Dukku
41 Gombe/Kwami/ Funakaye Khamisu Ahmed Mailantarki
42 Yamaltu/ Deba Yunusa Ahmad Abubakar
43  IMO Ehime-Mbano/ Ihitte Uboma/Obowo Chike John Okafor
44 Ideato/North/ Ideato/South Chukwukere Austine Ikechukwu O.
45 JIGAWA Birniwa-Kiri Kasma, Guri Abubakar Hassan Fulata\
46 Kaugama/Mallam Madori Rabiu Garba Kaugama
47 Gumel/Maigartari/Suletnkar/Gagarawa Mohammed Sani Zorro
48 Garki/Babura Muhammed Adamu Fagen Gawo
49 Hadeja/Kafin Hausa/Auyo Usman Ibrahim Auyo
50 Kazaure Muhammed Gudaji Kazaure
51 Taura/Ringim Muhammad Gausu Boyi
52 Miga/Jahun Hon. Saidu Yusuf Miga
53 Dutse/Kiyawa Ibrahim Abdullahi Dutse
54 Gwaram Yuguda Hassan Kila
55 Buji/Birnin Kudu Magaji Dau Aliyu
56 Kachia/Kagarko Jagaba Adams Jagaba
57 Zaria Abbas Tajudeen
58 Igabi Muhammed Abubakar
59 Kaduna North Samaila Suleiman
60 Sabon Gari Garba Datti Muhammad
61 Kaduna South Rufai Ahmed Chanchangi
62 Soba Muhammad Musa Soba
63 Birnin Gwari/Giwa Hassan Adamu Shekarau
64 Ikara/Kubau Yusuf Bala
65 Makarfi/Kudan Mohammed Usman
66 Lere Lawal Muhd Rabiu
67 KANO Dawakin/Tofa/Tofa/Rimin Gado Tijjani Abdulkadir Jobe
68 Kumbotso Munir Babba Danagundi
69 Gwarzo/Kabo Nasiru Garo Sule
70 Municipal Danburam Abubakar Nuhu
71 Bichi Ahmed Garba Bichi
72 Dambatta/Makoda Badamasi Ayuba
73 Nasarawa Nassiru Ali Ahmed
74 Dala Aliyu Sani Madaki
75 Gwale Garba Ibrahim Mohammed
76 Kura/Garvin/Mallam/Madobi Muktar Mohammed Chiromawa
77 Tarauni Nasiru Baballe Ila
78 Fagge Aminu Suleiman
79 Kiru/Bebeji Abdulmumin Jibrin
80 Takai/Sumaila Garba Umar Durbunde
81 Rogo/Karaye Shehu Usman Aliyu
82 Rano/Bunkure/Kibiya Sani Mohd Aliyu Rano
83 Bagwai/Shanono Sulaiman Aliyu Romo
84 Minjibir/Ungogo Bashir Baballe
85 Kunchi/Tsanyawa Sani Umar Bala
86 Dawakin Kudu/Warawa Mustapha Bala Dawaki
87 Ajingi/Gaya/Albasu Abdullahi Mahmud Gaya
88 Gezawa/Gabasawa Musa Ado
89 Doguwa/Tudunwada Alhassan Ado Garba
90 Wudil/Garko   Muhammad Ali Wudil
91 KATSINA Malumfashi/Kafur Babangida Ibrahim
92 Safana/Danmusa/ Batsari Ahmed Dayyabu Safana
93 Mashi/Dutsi Sani Bello Mashi
94 Musawa/Matazu Ibrahim Danmazari Murtala
95 Dandume/Funtua Muntari Dandutse
96 Bakori/Danja Amiruddin Tukur
97 Dutsinma/Kurfi Danlami Mohammed Kurfi
98 Mani/Bindawa Aminu Ashiru Mani
99 Kankia/Kusada/Ingawa Ahmad Usman Babba Kaita
100 Zango/Baure Nasiru Sani Zangon Daura
101 Kankara/Paskari/Sabuwa Murtala Isah
102 Katsina Central Sheik Umar Abubakar
103 Daura/Maiadua/Sandamu Sani Saidu Fago
104 Batagarawa/Rimi/Charanchi Kabir Shaaibu
105 Jibia/Kaita Suleiman Salisu Salisco
106 KEBBI Zuru/Fakai, Danko/Sakaba/Wasagu Alh Aliyu Danladi
107 Yauri/Ngaski /Shanga Muhammed D Dantani
108 Kalgo/Bunzabirnin Kebbi Abdullahi Umar Faruk
109 Argungu/Augie Munir Uthman Mohammed
110 Koko/Besse Maiyama Salisu Garba Koko
111 Arewa/Dandi Husseini Suleiman Kangiwa
112 Aliero/Gwandu/Jega Muhammed Umar Jega
113 Bagudu/Suru Abdullahi Hassan Suru
114 KOGI Lokoja/Kogi Umar Buba Jibril
115 Ajaokuta Lawal Muhammadu Iisu
116 Adavi/Okehi Ajanah Muhammed Kabir
117 Okene/Ogori Mangogo Rt  Abdullahi Bello
118 Ankpa/Omala/Olamaboro Alh Hassan Atayoma Omale
119 Dekina/Bassa Hon. Benjamin Ikani Okolo
120 KWARA Ilorin West/Asa Razak Olatunde Atunwa
121 Ekiti/Irepodun/Isin/Oke-Ero Princess Olufunke Adedoyin
122 Patigi/Edu/Moro Aliyu Bahago Ahman Pategi
123 Ifelodun/Offa/Oyun Olayonu Olarinoye Tope
124 Ilorin South/ East Abubakar Amuda-Kannike Garba
125 Baruten/Kaiama Mohammed Zakari
126 LAGOS Shomolu Diya Oyewole Babafemi
127 Alimosho Olufemi Bandele Adebanjo
128 Apapa Ayodeji Adebayo Joseph
129 Mushin Ii Bolaji Yusuf Ayinla
130 Eti-Osa Akinloye Babajide Hazeez
131 Badagry Bamgbose Joseph H
132 Ibeju-Lekki (Otunba) A A Abdulkabir
133 Lagos Island I Enitan Dolapo Bau
134 Lagos Mainland Jimoh Abdulraheem Olajide
135 Surulere I Olufemi Gbajabiamila
136 Lagos Island Ii Balogun Yakub Abiodun
137 Ikeja James Abiodun Faleke
138 Ikorodu Babajinmi Adegoke Benson
139 Ifako-Ijaiye Elijah Oluwatayo Adewale
140 Agege Adaranijo Taofeek Abiodun
141 Kosofe Agunsoye Oluwarotimi Ojo
142 Epe Tasir Olawale Raji
143 NASARAWA Lafia/Obi Abubakar Sarki Dahiru
144 Nassawara/Toto Musa Baba Onwana
145 NIGER Agwara/Borgu Umar Muhammed Rofia
146 Shiroro/Rafi/Munya Abubakar Chika Adamu
147 Agaie/Lapai Mohammed Abdulkadir Mahmud
148 Paiko/Bosso Salihu Adamu Shadafi
149 Gbako/Bida/Katcha Muhammadu Bala Faruq
150 Wushishi/Mashe/Gukgora/Mariga Garba Abdullahi Iis
151 Chanchaga Mohammed Umaru Bago
152 Rijau/Magama Shehu Saleh
153 Mokwa/Lavun/Edati Ahmed Abu
154 Suleja/Tafa/Gurara Abubakar Lado Abdullahi
155 OGUN Abeokuta North/Obafemi-Owode/Odeda Mukaila Olayiwola Kazzim
156 Abeokuta South Samuel Olusegun Williams
157 Ado-Odo/Ota Jimoh Olusola Ojugbele
158 Egbado N/Imeko-Afon Kayode Oladele
159 Egbado South/Ipokia Adekunle Abdulkabir Akinlade
160 Ifo/Ewekoro Isiaka Ayokunle Ibrahim
161 Ijebu Ode/Odogbolu/ Ijebu North East Odeneye Kehinde Olusegun
162 ONDO Owo/Ose Olabode O Ayorinde
163 Akure North/South Olowookere Ajisafe
164 Idanre/Ifedore Baderinwa Bamidele Samson
165 Akoko/North East Olemija Stephen Friday
166 Akoko South West/Akoko South East Babtunde Gabriel Kolawole
167 OSUN Irepodun/Olorunda/Osogbo/Orolu Yussuff Sulaimon Lasun
168 Odo-Otin/Ifelodun/Boripe Adeyinka Ajayi
169 Boluwaduro/Ifedayo/Ila Olufemi Fakeye
170 Ayedaade/Irewole/Isokan Ayo Hulayat Omidiran
171 Ede  North/ Ede South/Ejigbo Moyeed Olujinmi A Alabi
172 Ayedire/Iwo/Ola-Oluwa Akintayo Gafaru Amere
173 Atakunmosa East/West/Ilesha E/W Ajibola Israel Famurewa
174 OYO Ibadan North Abiodun Dada Awoleye
175 Iseyin/Itesiwaju/Kajola/Iwajowa Olasupo Abiodun Adeola
176 Oluyole Samson Olusunbo Olugbeni
177 Egbeda/Ona-Ara Akintola Taiwo Michael
178 Akinyele/Lagelu Olatoye Temitope Sugar
179 Ibarapa Central/Ibarapa North Ayoade Olugbenga Ojoawo
180 Ibarapa East/Ido Adepoju Adeyemi Sunday
181 Ibadan North West/South West Saheed Akinade Fijabi
182 Ibadan North East/Ibadan  South East Adedapo Lam-Adesina
183 Afijio/Atiba/Oyo  East/ Oyowest Prince Akeem Adeniyi Adeyemi
184 Irepo/Orelope/Olorunsogo Oladele Olatunbosun George
185 Jos North/Bassa Suleiman Yahaya Kwande
186 Wase Ahmed Idris
187 SOKOTO Isa/Sabon Birni Aminu Sani Isa
188 Tangaza Gudu Isah Salihu Bashir
189 Kware-Wammako Abdullahi M Wamakko
190 D/Shuni/Bodinga/Tureta Aliyu Shehu A A
191 Binji-Silame Saadu M Nabunkari
192 Tambuwal-Kebbe Abdussamad Dasuki
193 Ilella-Gwadabawa Abdullahi Balarabe Salame
194 Wurno-Rabbah Kabiru Marafa Achida
195 Sokoto North/South Hassan Bala Abubakar Iii
196 Yabo/Shagari Aminu Shehu Shagari
197 Gada/Goronyo Musa S/Adar Kaffe
198 Jalingo/ Yorro/ Zing Aminu Ibrahim Malle
199 Bali/Gassol Garba Hamman-Julde Chede
200 YOBE Machina/ Nguru/ Kasaruwa/Yusufari Sidi Yakubu
201 Gulani/Gujbadamaturu/Tarmuwa Khadija Bukar A Ibrahim
202 Bade/Jakusku Zakariyaú M Galadima
203 Bursari/Geidam/Yunusari Goni Bukar Lawan
204 Fika/Fune Ismail Ahmed Gadaka
205 ZAMFARA Anka//Talata/Mafara Lawali Hassan Anka
206 Maru/Bungudu Abdulmalik Zubairu Bungudu
207 Kaura-Namoda/Birnin Magaji Aminu Sani Jaji
208 Tsafe/Gusau Isah Ibrahim
209 Shinkafi/Zurmi Abubakar Husaini Moriki
210 Gummi/Bukkuyum Muázu Lawal
211 Maradun/Bakura Yahaya Chado Gora
212 FCT Kuje/Abaji/Gwagwalada/Kwali Zakari Angulu